Noc pod skrzydłami

Odlotowa impreza na gliwickim lotnisku.

Już po raz trzeci na gliwickim lotnisku odbędzie się „Noc pod skrzydłami”.  11 maja zaplanowano szereg atrakcji, a wieczorem hangar zmieni się w salę koncertową i filmową.

Wizyta na lotnisku będzie okazją do spotkania z pasjonatami i podziwiania pokazów i akrobacji w mistrzowskim wykonaniu. Już od godziny 16.00 tego dnia warto spojrzeć w niebo, gdzie popis umiejętności będą dawać m.in. osoby związane z gliwickim Aeroklubem – Maciej Nowak, Jacek Bogatko, Tomasz Jackiewicz oraz gościni Patrycja Pacak, mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej w klasie Advanced (2019).

Goście odwiedzający lotnisko będą mieli okazję – wraz z przewodnikiem – zwiedzić Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej, czyli m.in. bogatą kolekcję zabytkowych szybowców, modelarnię i symulator lotów oraz skorzystać ze stoisk informacyjno-promocyjnych, które pojawią się przed hangarem.

Ok. godz. 18.00 zabytkowy powóz z hrabią Janem Potocki, jego białym psem oraz wiernym sługą Turkiem Ibrahimem ruszy z okolic Rynku. Powóz ok. 18.40 dotrze na lotnisko, gdzie w niebo wzbije się balon. To inscenizacja pierwszego lotu w wykonaniu ekscentrycznego hrabiego Potockiego z 13 maja 1790 roku.

O godzinie 20.00 w hangarze rozpocznie się koncert Stechek Group pt. „SIŁA WIATRU”. Duet składający się z dwóch braci zabierze nas w podróż w oryginalny świat dźwięków skrzypiec, fortepianu, akordeonu, ukulele, zurny, duduka, a muzykom towarzyszyć będą artyści baletu akrobatycznego Everest Production.

Finalnym punktem wieczoru będzie wyświetlony w hangarze film „Ikar w spódnicy” w reżyserii Igi Cembrzyńskiej. Produkcja opowiada o niezwykłej Małgorzacie Margańskiej, mistrzyni świata w szybownictwie akrobacyjnym.

Na odlotowy wieczór zapraszają Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria i Aeroklub Gliwicki. Partnerem strategicznym jest GAPR Gliwice.

Źródło: UM Gliwice