Tężnia solankowa

Tężnia solankowa rozpoczyna sezon 2024! Od 29 marca obiekt ponownie dostępny.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych oddał wyjątkowy obiekt do użytku mieszkańców. Wybudowana w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej tężnia solankowa nie tylko cieszy oczy ale przede wszystkim ma pozytywny wpływ dla zdrowia. Zaprojektowany obiekt o wymiarach 13×40 metrów mierzy blisko 8 metrów wysokości.

Drewniana konstrukcja tworząca ozdobne pergole, wraz z ustawionymi w rzędzie ławeczkami tworzą funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną. Częściowe zadaszenie tężni sprawia, że solanka znajdująca się wewnątrz nie zostaje rozrzedzana przez deszczówkę. Tuż obok powstała swego rodzaju strefa relaksu. Znajdują się tam leżaki parkowe, ławki, nowoczesne latarnie oraz kolorowa roślinność. Teren wokół tężni został ogrodzony i oświetlony a ścieżki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tężnia solankowa dzięki cennym składnikom zawartym w 8% roztworze solanki ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Pod wpływem słońca jak i wiatru wytwarzany jest leczniczy aerozol. O ile nie ma przeciwwskazań lekarskich przebywanie w pobliżu tężni, podobnie jak nadmorskie spacery, doskonale działa na drogi oddechowe. Zalecany czas inhalacji powinien wynosić nie więcej  niż 40 minut.

W celu poprawnego działania obiektu konieczne jest cykliczne wykonywanie prac związanych z wymianą solanki i czyszczeniem zbiornika. Tego typu prace wiążą się z zamknięciem obiektu na dwa do trzech dni. Dokładne terminy zamknięcia obiektu podawane będą na stronie internetowej MZUK.