Piknik integracyjny w parku Chopina

2. Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Od 6 do 15 maja odbędzie się 2. edycja Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. W programie dziesięciodniowych miejskich obchodów przewidziano liczne spotkania, warsztaty oraz imprezy integracyjne, uczące tolerancji i przypominające o tym, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.

5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapoczątkowane w ubiegłym roku Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością obejmują szereg wydarzeń uczących tolerancji i ułatwiających integrację. To również dobra okazja, aby przybliżyć istotne kierunki działań miasta w tym zakresie oraz przypomnieć o realizowanych przedsięwzięciach i projektach prowadzonych we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Głównym wydarzeniem w ramach obchodów będzie piknik integracyjny, który odbędzie się w czwartek, 9 maja, w parku Chopina.

W programie imprezy przewidziano m.in. praktyczne warsztaty związane z tematyką niepełnosprawności przygotowane przez jednostki miejskie oraz organizacje pozarządowe zrzeszone w Gliwickim Forum Organizacji Działających na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Nie jesteś sam” m.in. Fundację NieOdkładalni, Fundację Sawanci, Fundację Tośka i Przyjaciele, Fundację Różyczka, Fundację Qlavi i inne, występy uczniów i osób z niepełnosprawnościami, koncert zespołu Niezły Zamot ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach oraz wystawę prac plastycznych uczniów gliwickich szkół. Pojawią się również punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać informacje na temat działań miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz możliwości uzyskania wsparcia w tym zakresie, a także stoiska informacyjne miejskich jednostek organizacyjnych i stoisko profilaktyczno-edukacyjne Straży Miejskiej. Możliwe będzie też skorzystanie z konsultacji z pedagogiem specjalnym.

W pikniku uczestniczyć będą m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Biblioteka Publiczna, Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej, Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 21. Swoje zaangażowanie zadeklarowało też Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej oraz TEB Edukacja.

Od 6 do 15 maja odbędzie się wiele imprez integracyjnych. W ramach obchodów zaplanowano m.in.:

  • 7 maja w godz. 9.00–12.00 – Dzień Otwarty WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Toszeckiej 179,
  • 9 maja w godz. 10.00–14.00 – piknik w parku Chopina, w trakcie którego przewidziane są występy, wspólne rozgrywki sportowe, gry i zabawy,
  • 10 maja o godz. 9.30 – spacer pensjonariuszy DPS „Nasz Dom” i DPS „Opoka” z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych po parku Chrobrego,
  • 10 maja w godz. 15.00–17.00 – integracyjna zabawa taneczna w Bojkowie dla osób z niepełnosprawnościami (obowiązują zapisy),
  • 14 maja w godz. 10.00–14.00 – Dzień Otwarty Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej przy ul. Dolnej Wsi 74,
  • 15 maja w godz. 10.00–13.00 – XV Gliwickie Targi Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Górnych Wałów 29.

Wiele wydarzeń integracyjnych i sportowych, takich jak warsztaty dotyczące autyzmu czy alternatywnych metod komunikacji osób niewidomych, odbywać się będzie również w gliwickich szkołach i przedszkolach.

Szczegółowy harmonogram obchodów dostępny jest na stronie niepelnosprawni.gliwice.eu skierowanej do osób z niepełnosprawnościami.