Nowi mieszkańcy Palmiarni

Urodziły się maluchy felsumy madagaskarskiej.

Palmiarnia Miejska nieraz zaskakuje wyjątkowymi okazami flory, ale również i fauny. Okazało się, że gliwicka wizytówka miasta świętuje swoje 100 urodziny w powiększonym składzie, a mowa o nowych mieszkańcach Palmiarni. Z jajek wykluły się trzy malutkie felsumy madagaskarskie (łac. nazwa to Phelsuma madagascariensis). Maluchy wyglądają jak miniaturki swoich rodziców, mają duży apetyt i bardzo szybko rosną.

Felsuma madagaskarska jest gekonem dziennym – z uwagi na swój szmaragdowozielony kolor z czerwonymi plamkami lub paskami na plecach, jest jednym z ładniejszych okazów. Nadrzewna jaszczurka posiada na palcach lamele, dzięki którym jest w stanie poruszać się po pionowych gładkich powierzchniach, przysysając się do nich. Naturalnym środowiskiem życia felsumy madagaskarskiej jest Madagaskar, a konkretnie północne i północno-zachodnie lasy tropikalne wyspy, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat. Żyją zazwyczaj w pobliżu ludzkich osad, większość czasu spędzając na drzewach, a że są gatunkiem bardzo terytorialnym zaciekle bronią swojego terytorium przed intruzami. Felsumy są drapieżnikami – żywią się drobnymi owadami.

Maluchy obecnie przebywają na zapleczu Palmiarni, jak nieco podrosną, trafią do terrarium, by odwiedzający mogli podziwiać nowych lokatorów.

Fot. Rafał Klyszcz