Będzie nowy „okrąglak” na placu Grunwaldzkim

Wybrano wykonawcę inwestycji.

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców w zielonym, parkowym otoczeniu na placu Grunwaldzkim powstanie pawilon gastronomiczny, w którym mogą być też organizowane kameralne imprezy kulturalne. Znamy już wyniki przetargu na budowę obiektu – wybrana została oferta firmy Energo-Bud Sp. z o.o., która wyceniła realizację zadania na  3 277 822,08 zł. Niedługo mają ruszyć prace, a finał inwestycji powinien nastąpić w połowie przyszłego roku.

Wykonanie całego zadania podzielono na dwa etapy. Pierwszy został zrealizowany i objął przede wszystkim rozbiórkę starego obiektu handlowego, utylizację materiałów budowlanych z tej rozbiórki oraz prace porządkowe. Drugi etap prac obejmuje wykonanie nowego obiektu pełniącego funkcje gastronomiczno-kulturalne, o ciekawej architekturze i nowoczesnym wystroju wnętrz.

Przypomnijmy, że pawilon w parku na placu Grunwaldzkim ma być obiektem na planie ośmiokąta o powierzchni około 270 m2, z elewacją z elementami transparentnymi, co pozwoli neutralnie wpisać się w uwarunkowania krajobrazowe i przyrodnicze. Na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem, z rozsuwanymi przeszkleniami otwierającymi wnętrze na zielony krajobraz. Zaprojektowano również zadaszone podcienia ze stolikami, które w sezonie letnim stanowić będą naturalne przedłużenie sali konsumpcyjnej. Toalety, podobnie jak cała część parterowa, zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawione barier architektonicznych. Na wyższym poziomie znajdować się ma antresola, której kameralny charakter będzie można wykorzystywać m.in. podczas imprez kulturalnych, takich jak spotkania literackie, wieczory poetyckie, minikoncerty czy wystawy. Obiekt zostanie wykończony, ale ewentualne umeblowanie czy zakup sprzętu to już zadanie przyszłego dzierżawcy.

Wokół pawilonu zaprojektowano elementy małej architektury, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu. Otoczenie obiektu ozdobi zieleń – posadzone zostaną m.in. klony, a także byliny: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam’, trzcinnik krótkowłosy oraz miskant chiński.

Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem – obiekt ma być gotowy w połowie 2025 roku.