Pawilon gastronomiczny.
Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców w zielonym, parkowym otoczeniu na placu Grunwaldzkim ma powstać pawilon gastronomiczny, w którym mogą być też organizowane kameralne imprezy kulturalne. Najtańsza oferta złożona w przetargu na budowę obiektu (o wartości ponad 3,2 mln zł) o półtora miliona przekracza kwotę zaplanowaną na ten cel przez miasto. Prezydent Gliwic uważa tę inwestycję za wartą realizacji i proponuje zwiększyć pulę pieniędzy na ten cel. Ostateczną decyzję podejmą miejscy radni.
Miasto zaplanowało na budowę pawilonu przeznaczyć 1,75 mln zł, a najkorzystniejsza oferta złożona w przetargu przez firmę Energo-Bud Sp. z o.o. opiewa na 3 277 822,08 zł. W tej sytuacji prezydent Gliwic zaproponuje radnym miejskim na dzisiejszej sesji zwiększenie środków na to zadanie.
Przygotowania do realizacji inwestycji ruszyły już wcześniej. Wykonanie całego zadania podzielono na dwa etapy. Pierwszy został zrealizowany i objął przede wszystkim rozbiórkę starego obiektu handlowego, utylizację materiałów budowlanych z tej rozbiórki oraz prace porządkowe. Drugi etap prac zakłada wykonanie nowego obiektu pełniącego funkcje gastronomiczno-kulturalne, o ciekawej architekturze i nowoczesnym wystroju wnętrz.
Pawilon w parku na placu Grunwaldzkim ma być obiektem na planie ośmiokąta o powierzchni około 270 m2, z elewacją z elementami transparentnymi – dużymi przeszkleniami, co pozwoli neutralnie wpisać się w uwarunkowania krajobrazowe i przyrodnicze. Został zaprojektowany zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i dostosowany do otoczenia.
Jako inspirację przyjęto lokalne wzorce wypracowane pod koniec XIX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku – w zakresie formy i architektonicznych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych dla gastronomicznych pawilonów parkowych.
Zaplanowano dwa poziomy zwieńczone wielospadowym dachem namiotowym. Na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem, z rozsuwanymi przeszkleniami otwierającymi wnętrze na malowniczy, zielony krajobraz. Zaprojektowano również zadaszone podcienia ze stolikami, które w sezonie letnim stanowić będą naturalne przedłużenie sali konsumpcyjnej. Będzie oczywiście miejsce na zaplecze gastronomiczne z kuchnią, zmywalnią oraz pomieszczeniami towarzyszącymi, socjalnymi i magazynowymi. Toalety, podobnie jak cała część parterowa, zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawione barier architektonicznych. Na wyższym poziomie znajdować się ma antresola, której kameralny charakter będzie można wykorzystywać m.in. podczas imprez kulturalnych, takich jak spotkania literackie, wieczory poetyckie, minikoncerty czy wystawy. Obiekt zostanie wykończony, ale ewentualne umeblowanie czy zakup sprzętu to już zadanie przyszłego dzierżawcy.
Wokół pawilonu zaprojektowano elementy małej architektury, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu (leżaki parkowe). Nie zapomniano o stojakach na rowery, bo park jest chętnie odwiedzany zarówno przez spacerowiczów, jak i miłośników jazdy na dwóch kółkach. Otoczenie obiektu ozdobi zieleń. Posadzone zostaną m.in. klony, a także byliny: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam’, trzcinnik krótkowłosy oraz miskant chiński.
Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem – obiekt mógłby być gotowy w połowie 2025 roku.