Pierwszy występ z cyklu „Wiosna z Fryderykiem” już w najbliższą niedzielę, 24 marca.
Przez najbliższe cztery niedziele, Palmiarnia Miejska zmieniać się będzie w salę koncertową. Utwory wybitnych kompozytorów w wykonaniu najlepszych muzyków rozbrzmiewać będą wśród tropikalnej scenerii.
„Polonez znaczy polski” to temat przewodni pierwszego recitalu nawiązującego do twórczości między innymi Fryderyka Chopina. W niedzielę, 24 marca o godz. 19:30 zaprezentują się – pianista Michał Szymanowski oraz wiolonczelista Maciej Kułakowski.
MACIEJ KUŁAKOWSKI – student Kronberg Academy w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dr Marcina Zdunika. Laureat Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli,zdobywca I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2014 zdobył prestiżową nagrodę „Landgraf von Hessen Preis” oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat konkursu Młoda Polska.
Koncertował w wielu krajach Europy i świata. Wystąpił na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Od 2015 r. jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich z którym nagrał płytę z utworami Antona Arensky’ego (DUX).
Gra na wiolonczeli Charlesa Gaillarda z 1867 roku wypożyczanej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.
MICHAŁ SZYMANOWSKI – ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę w klasie Zygmunta Rycherta. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi. Jest laureatem m.in.: Konkursu Mozartowskiego w Akwizgranie (2016), im. Fryderyka Chopina w Daegu w Korei (2015), im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2012), im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci Horowitza w Kijowie (2007), Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, 2008). Występował z recitalami oraz w programach symfonicznych w Polsce, Europie (m.in. Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli. Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI). Gościł na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. „Chopin i Jego Europaˮ. Nagrał 2 płyty z utworami Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego (wyd. CD Accord) – wysoko ocenione przez krytykę, a w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwać.”