Wiosna z Fryderykiem 2023

Zapraszamy na dwunastą już gliwicką Wiosnę z Fryderykiem 2023

Wiosna z Fryderykiem to cztery wieczory muzyczne, podczas których usłyszymy znakomitych wirtuozów fortepianu grających Chopina. Wśród  tegorocznych wykonawców znaleźli się artyści reprezentujący Polskę, Łotwę, Litwę i Ukrainę. Przedstawicielami polskiej szkoły są dwaj bardzo młodzi, ale już utytułowani pianiści: 19-letni bielszczanin Madeusz Dubiel i o rok starszy, urodzony w Warszawie Krzysztof Wierciński. Obaj zostali laureatami 51. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2022). Charyzmatycznego Łotysza Georgijsa Osokinsa pamiętamy z dwóch ostatnich Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich, który swoim wysoce oryginalnym stylem interpretacji elektryzował publiczność konkursową.  Lukasz Geniušas – obecnie zamieszkały w Wilnie, znakomity wirtuoz pochodzący z litewsko-rosyjskiej rodziny, w roku 2010 r. otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Ukrainę reprezentuje  Denis Zhdanov – absolwent Akademii Muzycznej w Kijowie. Jest zdobywcą najwyższych nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych. Dysponuje bogatym repertuarem, w tym większością dzieł Chopina.

Za program festiwalu i prowadzenie koncertów odpowiada jak co roku Jan Popis – uznany popularyzator muzyki, juror międzynarodowych koncertów pianistycznych, muzykolog, radiowiec, autor licznych publikacji.

Organizatorem Wiosny z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.
Wydarzenia zrealizowano przy wsparciu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Program Wiosny z Fryderykiem

12.03.2023 godz. 19:30, Mateusz Dubiel / Krzysztof Wierciński: Talenty chopinowskie, o których się mówi

19.03.2023 godz. 19:30, Georgijs Osokins (Łotwa) – Z dystansem do akademizmu

26.03.2023 godz. 19:30, Lukas Geniušas (Litwa) – Spontanicznie i na wyżynach wirtuozerii

2.04.2023 godz. 19:30, Denis Zhdanov (Ukraina): Fantazja, czyli wolność w formie i natchnieniu

Bilety w cenie 50 zł. do nabycia online oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach.
Bilety w cenie 40 zł. TYLKO w sprzedaży stacjonarnej (CIKiT oraz przed koncertem), po okazaniu Gliwickiej Karty Mieszkańca

źródło: CK Victoria