11 września – warto zaplanować już dziś!

Święto Szlaku Zabytków Techniki  na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. W tym roku odbędzie się 11 września. Na ten dzień zaplanowano także kolejną edycję Gliwickiej Gry Rodzinnej 360 stopni.

Już 11 września 38 obiektów w 25 śląskich miastach połączy pomarańczowy kolor INDUSTRIADY i przemysłowe serce Śląska zabije jednym rytmem.

W Gliwicach zaplanowano m.in. piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” przy Radiostacji. Będziemy odkrywać nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości!

Steampunk stylistyką i estetyką nawiązuje do epoki XVIII-wiecznych maszyn parowych i epoki wiktoriańskiej. Charakteryzuje się umiłowaniem techniki i mechaniki, często nawiązuje do maszyn różnicowych, kreuje wynalazki nieznane w historii.

Wiele osób, żyjących w okresie późnej rewolucji przemysłowej wyobrażało sobie, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Niektórzy wierzyli, że już w roku 2000 latające samochody będą normą. Powieściopisarze science-fiction i fantasy tamtej epoki wykreowali światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły swoisty, nierozerwalny duet. Aby poznać klimat tej epoki zapraszamy na gliwicką INDUSTRIADĘ 2021. Piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” to swoista podróż w czasie, odkrywająca nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości. Poznajcie technikę, która zaskakuje! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Co nas zaskoczy podczas INDUSTRIADY 2021?

Rodzinny Piknik „Techniczne historie w stylu steampunk” rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do około godz. 19.00. W programie między innymi:

  • steampunkowe warsztaty kreatywne dla dzieci
  • komputerowa strefa retro
  • wystawy zabytkowych pojazdów
  • strefa symulatorów i wirtualnej rzeczywistości
  • kino 7D
  • industrialna kolejka
  • Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym
  • znakowanie rowerów i gadżety profilaktyczne od Straży Miejskiej

Szereg atrakcji przygotowało też Muzeum w Gliwicach:

RADIOSTACJA:
Godz. 12.00-17.00 – w krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji
Godz. 12.00-12.45 oraz 15.00-15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski
Godz. 13.00-18.00 – zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska:
Godz. 12.00-12.30, 16.00-16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
Godz. 12.00-14.00 – linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie
Godz. 15.00-17.00 – szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
Godz. 12.00-18.00 – cyjanotypia – warsztaty fotograficzne
Godz. 12.30-17.30 – sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
Godz. 13.00-18.00 – wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE gliwice.eu

11 września w godz. 12:00 – 17:00 odbędzie się także kolejna edycja Gliwickiej Gry Rodzinnej 360 stopni. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe i intelektualne. Pozostając w industriadowym klimacie, przygotowane dla uczestników zadania będą nawiązywały do tematu techniki.


W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać dystans ok. 10 km. Limit czasu to 5 godzin. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi też być (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.Baza, start i meta będą znajdować się na terenie Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 129. Zapisy poprzez formularz na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE gliwice.eu

Wydarzenia organizuje Miasto Gliwice.

źródło: gliwice.eu