Nowe nasadzenia

Jesienne nasadzenia drzew na terenie Gliwic.

W administracji MZUK znajduje się pięć parków, skwery, zieleńce i tereny niezagospodarowane oraz las komunalny – w sumie to blisko 450 ha. W trakcie całego roku wykonywane są różnego rodzaju prace w ramach bieżącego utrzymania terenów zielonych. Prowadzone są akcje sadzenia roślin, krzewów i drzew w trzech głównych odsłonach: wiosennej, letniej i jesiennej.

Ostatnia odsłona jest bardzo istotna dla otoczenia, ponieważ to właśnie jesienią sadzone są największe ilości drzew oraz krzewów. W tym roku pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych wykonali ponad 1000 nasadzeń. W różnych częściach miasta pojawiły się młode drzewka z gatunku: grab, głóg, lipa, klon, buk,  jarząb, brzoza, klon, dąb, jesion, tuja, sosna oraz jodła. Duża część roślin trafiła do centrum – Plac Mickiewicza, Park Chopina, Park Starokozielski, Plac Grunwaldzki oraz Górnych Wałów. Nie zabrakło jednak nasadzeń na pobliskich osiedlach, między innymi na Kopernika, Obrońców Pokoju, w Łabędach, w Brzezince, w Parku Szwajcaria i Parku Chrobrego, w Bojkowie oraz w Starych Gliwicach. W rejonie skrzyżowania Tarnogórska/Grottgera oczyszczono skwer i posadzono krzewy tawuły i berberysu. W okolicach skweru Nacka przy ul. Toszeckiej  pojawiły się graby, buki, kasztanowiec, klon oraz jarząb. Młode krzewy zdobić będą również okolice ulic Dunikowskiego, Błogosławionego Czesława i Stanisława Kostki. Wszystkie prace wykonano zarówno w ramach nasadzeń zastępczych jak i uzupełnieniających. Potrzeba jeszcze czasu aby młode rośliny pokazały się w pełnej okazałości ale już teraz można sobie wyobrazić jak pięknie zazielenią się na wiosnę.

Duże zmiany można było w ostatnim czasie zaobserwować również na terenie Giełdy Samochodowej w Gliwicach. Miejski Zarząd Usług Komunalnych na prośbę Śląskiego Centrum Logistyki udostępnił tereny pod nasadzenia zastępcze. Wzdłuż ulicy Błonie da się zauważyć szpaler drzew z gatunku dębu szypułkowego oraz klonu zwyczajnego. W głębi posadzono także kilkadziesiąt żywotników. Dodatkowo w ramach nasadzeń wykonywanych przez MZUK, na terenie giełdy uzupełniono nasadzenia o drzewa z gatunku grab, klon i żywotnik.