Cmentarze komunalne

Biuro czynne:
poniedziałek – piątek w godz 7:00 – 15:00

sobota w godz. 8:00 – 13:00
Kasa:
poniedziałek – piątek w godz 7:00 – 14:00

Wszelkie informacje pod numerem telefonu: 32 335 04 63.

Cmentarz Centralny z innej perspektywy

 

 

 

 

 

Cmentarz Lipowy z innej perspektywy

Zajmujemy się:

  • zarządzaniem cmentarzami komunalnymi w Gliwicach
  • rejestrem pochówków
  • przedłużaniem ważności grobów
  • sprzedażą miejsc rezerwowych

Zarządzamy następującymi cmentarzami komunalnymi w Gliwicach:

Regulamin

Pliki do pobrania

Mapki Cmentarzy

Gliwickie Cmentrze Komunalne

Cmentarz Centralny

Utworzony został przy ul. Kozielskiej w 1924 r. Zagospodarowanie całości ukończono 3 lata później. Całkowita powierzchnia wynosi 22 ha. Został zaprojektowany z wielkim rozmachem przez słynnego architekta Schabika. Miał to być cmentarz – park, „miejsce sztuki i wypoczynku”. Postawiono wysokie wymagania natury artystycznej i estetycznej. Dla poszczególnych części cmentarza przewidywano różnorodną szatę roślinną. Gatunkiem dominującym jest brzoza, lipa drobnolistna, świerk pospolity, wejmutka. Wśród krzewów wyróżniają się rododendrony.

Cmentarz ma kształt prostokąta. Prowadzą do niego dwie bramy – portale. Każda z nich otwiera aleje długości 108 m, które wiodą do domu pogrzebowego. Wystrój wnętrza tego domu zaprojektował gliwicki malarz – E. Gottschlich. W latach 30. zbudowano na cmentarzu krematorium, które czynne było niemal wyłącznie w czasach przedwojennych.


Cmentarz Lipowy

Poświęcenie tego cmentarza miało miejsce w 1885 r. Ma powierzchnię 11,8 hektara. W pobliżu domu pogrzebowego znajduje się pomnik upamiętniający śmierć 76 dzieci, które zginęły podczas pożaru sali widowiskowej w marcu 1919 roku. Na wprost głównej alei stoi Pomnik Kobiety, odsłonięty 1 listopada 1927 roku na cześć poległych w I wojnie światowej żołnierzy różnych narodowości. Spoczęło ich na Cmentarzu Lipowym – 498, najwięcej Rosjan i Niemców.


Cmentarz w Łabędach przy ul. Wrzosowej

To najmłodszy cmentarz w Łabędach. W styczniu 1945 roku, gdy zniszczony został most nad kanałem, mieszkańcy utworzyli cmentarz przy parafii św. Jerzego. Od początku lat 60 cmentarzem zarządza miasto. Cmentarz powiększono i obecnie ma 5,2 ha powierzchni.


Cmentarz w Ligocie Zabrskiej

Położony jest przy ul. św. Jacka. Założony został w II połowie ubiegłego stulecia. Jego powierzchnia wynosi 1,2 ha.


Cmentarz w Wilczym Gardle

Cmentarz powstał w latach trzydziestych XX wieku wraz z tworzącym się osiedlem Glaubenstadt (Wierne Miasto) dla funkcjonariuszy NSDAP, członków SA i SS. Jeszcze dziś można spotkać na cmentarzu nagrobki z niemieckimi nazwiskami. Po wojnie w Wilczym Gardle zamieszkali reemigranci z francuskiej Lotaryngii. Stąd znajdujemy też francuskie nazwiska. Cmentarz ma powierzchnię 0,55 ha.


źródło: informacje własne MZUK, „Nowiny Gliwickie”

Wyszukiwarka grobów

Jak załatwić sprawę

Istnieje możliwość rezerwacji miejsc na cmentarzach komunalnych w Gliwicach – w celu ustalenia szczegółów oraz wysokości opłat należy skontaktować się z Zarządem Cmentarzy Komunalnych.


Opłatę za przedłużenie ważności grobu należy wnieść po upływie 20 lat od pogrzebu.

Opłaty (płatności) przyjmujemy w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Gliwicach przy ul. Kozielskiej 120 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00-14:00.

Płacić można gotówką lub kartą. Opłatę można zrealizować również przelewem. Opłaty należy każdorazowo uzgadniać z Zarządem Cmentarzy.

Przelew z Polski:

konto bankowe Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach
Bank: Bank Millennium S.A.
Nr konta: 51 1160 2202 0000 0005 0724 6351

Przelew z zagranicy:

konto bankowe Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach
Bank: Bank Millennium S.A.
IBAN: PL 51 1160 2202 0000 0005 0724 6351
Nr BIC (SWIFT): BIGBPLPW

Przykład: tytuł przelewu – „dotyczy przedłużenia grobu: Jan Kowalski, zm. 23.10.1987, Cmentarz Centralny”

Wirtualny spacer

RODO