Tańczące fauny wróciły

„Tańczące fauny” wracają na swoje miejsce. Po kilku miesiącach przebywania w pracowni konserwatorskiej, fontanna otrzymała drugie życie.

Szeroki zakres prac rozpoczął się w lipcu 2016 r. Począwszy od fundamentów aż po konserwacje rzeźby. Odtworzona została misa fontanny w całości wg oryginalnego wzoru.

Zamontowano nową instalację wodno-kanalizacyjną, zmieniony został system filtracji wody. Dzięki temu, tryskająca woda nie będzie już rozpryskiwać się na rzeźbę, tym samym zapobiegnie to osiadaniu się kamiennego osadu. Dno misy wyłożono dodatkową warstwą ochronną w postaci pięknie ułożonej mozaiki. Powstała w ten sposób warstwa chronić będzie dno misy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Prace konserwacyjne objęły także cokół, który został oczyszczony z kilku poprzednich warstw konserwujących i odpowiednio zabezpieczony. Najważniejszy element fontanny, czyli popularnie zwane „diabełki”, został oczyszczony z zielonej patyny. Tańczące fauny odzyskały pierwotny wygląd, ostre rysy twarzy i kolor starego brązu. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, fontanna objęta jest nadzorem konserwatorskim. Wszelkie wykonane prace konsultowane były z Miejskim Konserwatorem Zabytków.