Schronisko prowadzone przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych usytuowane jest na peryferiach naszego miasta, przy ulicy Wschodniej 56 w Sośnicy.
Dojazd do Schroniska autobusem nr 197 oraz mini-busem z ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Należy wysiąść na ostatnim przystanku (pętla autobusowa) – stamtąd już tylko kilka minut piechotą. Do Schroniska możemy również dojechać od strony ulicy Młodego Górnika.
Zapraszamy do odwiedzenia nas i adoptowania jednego z naszych podopiecznych (szczegóły w zakładce Zwierzęta do adopcji). Jeśli nie możesz przygarnąć zwierzaka, możesz pomóc w inny sposób np. zostać wolontariuszem.
Regulamin
Zwierzęta do adopcji
Poradnik dla adoptujących
Gdy bierzesz psa lub kota ze Schroniska:
- Warto przed odwiedzeniem gliwickiego Schroniska dla zwierząt zapoznać się z jego mieszkańcami. Zdjęcia czworonogów czekających na adopcję wraz z ich opisami znajdują się na stronie internetowej.
- Chcąc adoptować psa lub kota należy odwiedzić Schronisko przy ul. Wschodniej 56 w Gliwicach – Sośnicy, gdzie przeprowadzana jest rozmowa z osobami zainteresowanymi adopcją. W niektórych przypadkach Schronisko zastrzega sobie przeprowadzenie wizyty przedadopcyjnej.
- Schronisko nie pobiera opłat za adoptowanego psa lub kota, natomiast należy mieć na uwadze, że jest to poważna decyzja i trzeba ją dobrze przemyśleć.
- Nowy właściciel powinien wypełnić ankietę przedadopcyjną i podpisać zobowiązanie dotyczące właściwej opieki nad zwierzęciem.
- Przychodząc do Schroniska po psa lub kota należy zabrać ze sobą smycz lub transporter dla kota. Wskazane jest również zorganizowanie odpowiedniego środka transportu do przewiezienia zwierzęcia do domu. Najbardziej odpowiedni będzie tutaj samochód. Przewożenie nowego psa lub kota komunikacją miejską, może być dla niego stresujące i może się zakończyć np. ucieczką.
Darowizny i pomoc
Darowiznę pieniężną dla Schroniska można przekazać wpłacając środki na konto bankowe o numerze 77 1160 2202 0000 0006 3829 2592 z dopiskiem w tytule „Na rzecz Schroniska dla zwierząt”.
Darowizny rzeczowe to bardzo skuteczna pomoc. Do Schroniska można przynieść:
- gotową karmę w puszkach o wysokiej zawartości mięsa (40-60 %) – najlepiej dla szczeniąt i kociąt,
- suchą karmę dla kotów,
- produkty suche, jak ryż, kasza, makarony,
- podkłady higieniczne,
- ścierki, ręczniki,
- koce, legowiska,
- transportery,
- smycze (nie flexi), obroże na dziurki, szelki dla psów typu Guard,
- środki do zakraplania na pchły i kleszcze (np.: ADVOCATE, Advantix, Foresto, Nexgard),
- środki czystości np. do mycia podłóg i łazienek.
Najbardziej przydatna karma to: DOLINA NOTECI, TASTE OF THE WILD, BRIT CARE PREMIUM BY NATURE, WILD OF FREEDOM, MAC’S, JOSERRA, PURIZON. Z karm specjalistycznych: RC GASTROTESTINAL i HYPOALLERGENIC
Nie przyjmujemy smyczy typu flexi, misek, obroży na zatrzask, szelek w typie norweskim, ubrań, poduszek, materaców, kagańców, karmy o wysokiej zawartości zbóż.
Sterylizacja i kastracja
Program bezpłatnej sterylizacji i kastracji zwierząt obejmuje wolno żyjące koty z terenu Gliwic, a także psy i koty posiadające właścicieli z terenu Gliwic. Skierowania wydawane są w siedzibie Schroniska dla zwierząt (od poniedziałku do soboty od 10.00 do 16.00). Skierowania wydawane są na podstawie okazania dokumentu tożsamości i wskazania miejsca bytowania kota, a w przypadku zwierząt posiadających właścicieli, po okazaniu książeczki zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Zabiegi sterylizacji kotów wolno żyjących i zwierząt „właścicielskich” wykonywane są w Przychodni Weterynaryjnej przy ulicy Fredry 4 w Gliwicach.
Osoby, które chcą zaangażować się w pomoc kotom wolnożyjącym, otrzymują wsparcie ze strony miasta Gliwice. Opieka realizowana jest przez dokarmianie, leczenie, ograniczanie populacji kotów wolnożyjących.
Znakowanie / czipowanie
W Gliwicach prowadzony jest program nieodpłatnego znakowania (czipowania) psów i kotów, które skończyły 6 miesięcy i nie są to zwierzęta hodowlane przeznaczone na sprzedaż. Żeby skorzystać z możliwości wszczepienia mikroprocesorów swoim pupilom, należy być zameldowanym na terenie Gliwic, posiadać książeczkę zdrowia psa lub kota z aktualnymi szczepieniami, a także okazać dowód tożsamości (celem potwierdzenia danych osobowych niezbędnych do wypełnienia specjalnego formularza). Zainteresowani powinni zgłosić się do Przychodni Weterynaryjnej Amicus przy ulicy Pszczyńskiej 2 w Gliwicach.
RODO