Victoria regia wróciła do Palmiarni

Goście gliwickich tropików zobaczą wiktorię królewską, roślinę kojarzoną z dawną Palmiarnią.

Niektórzy do dzisiaj wspominają urokliwy pawilon z roślinami wodno-błotnymi, który istniał w latach 1935-1985 w tzw. „starej Palmiarni”. W nim uprawiano bodajże największą atrakcję ówczesnej ekspozycji: wiktorię królewską /amazońską/ – roślinę o dużych pływających liściach pochodzącą z dorzecza Amazonki.

W nowej Palmiarni wybudowano dział akwarystyczny z czterema dużymi zbiornikami. Prezentowana jest w nich flora i fauna z różnych środowisk słodkowodnych.

Mimo dużej atrakcyjności obecnej wystawy próbujemy wprowadzić do ekspozycji tą ważną dla nas, z historycznego punktu widzenia, roślinę. Nasiona otrzymaliśmy z Palmiarni w Poznaniu. Z nich wyrosły dwie silne sadzonki. Obecnie jedna z nich została umieszczona , jakżeby inaczej, w zbiorniku prezentującym środowisko Amazonki. Co prawda wielkość liści jeszcze nie przekracza 50 cm, ale już możemy cieszyć się pierwszym kwiatem.mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.

Póki co kwiat najlepiej widoczny jest od strony zaplecza, ale już niebawem roślinę w pełnej krasie będą mogli zobaczyć też goście Palmiarni. Druga sadzonka, po wykonaniu instalacji doświetlającej, trafi do pawilonu tropiku.