Feniksy ozdobią Gliwice

Przez całe lato w Gliwicach palmy oglądać będzie można nie tylko w Palmiarni. W sumie ponad dwadzieścia pięknych feniksów kanaryjskich ozdobi nasze miasto.

– Palmy, o których mowa to “dzieci” feniksów kanaryjskich, które przyjechały do Gliwic na wystawę roślin egzotycznych w 1924 roku. Zostały w naszym mieście i zapoczątkowały Palmiarnię Miejską. Ok. 70 lat temu jeden z ogrodników wysiał ich nasiona i dzięki temu posiadamy dziś ponad dwadzieścia pięknych okazów. – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.

Każda z palm ma ok. 5 metrów wysokości i waży 1,5 tony. Dlatego transport feniksów to niemałe wyzwanie logistyczne. Wielkie donice ustawione zostaną m.in. w Parku Chopina, na Placu Piłsudskiego, przy ul. Akademickiej przy Politechnice Śląskiej, przy Sądzie.

Dekorowanie parków i skwerów palmami ma również swój aspekt historyczny. Pierwsze wystawy roślin egzotycznych ponad 100 lat temu organizowane były wzdłuż dzisiejszej Alei Przyjaźni. Wielu z nas zna także zdjęcia z dawnych Gliwic, gdzie palmy stały m.in. przed Haus Oberschlesien – dawnym hotelem, a dzisiejszym budynkiem Urzędu Miasta.