Tężnia solankowa gotowa

Mieszkańcy miasta mogą już korzystać z walorów zdrowotnych obiektu.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych oddał wyjątkowy obiekt do użytku mieszkańców. Wybudowana w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej tężnia solankowa nie tylko cieszy oczy ale przede wszystkim ma pozytywny wpływ dla zdrowia. Zaprojektowany obiekt o wymiarach 13×40 metrów mierzy blisko 8 metrów wysokości. Jak mówi sam wykonawca – jest jednym z najlepiej usytuowanych obiektów tego typu w kraju.


(fot.Antoni Witwicki)

Drewniana konstrukcja tworząca ozdobne pergole, wraz z ustawionymi w rzędzie  ławeczkami tworzą funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną. Częściowe zadaszenie tężni sprawia, że solanka znajdująca się wewnątrz nie zostaje rozrzedzana przez deszczówkę. Tuż obok powstały elementy osłaniające przed promieniami słonecznymi oraz strefa relaksu. Znajdują się tam leżaki parkowe, ławki, nowoczesne latarnie oraz kolorowa roślinność. Teren wokół tężni został ogrodzony i oświetlony a ścieżki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.


(fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice)

Tężnia solankowa dzięki cennym składnikom zawartym w roztworze solanki ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Pod wpływem słońca i wiatru wytwarzany jest leczniczy aerozol. O ile nie ma przeciwwskazań lekarskich przebywanie w pobliżu tężni, podobnie jak nadmorskie spacery, doskonale działa na drogi oddechowe.

(źródło: UM Gliwice)