Street Workout

Co to takiego? Do czego służy? Dla kogo jest przeznaczone?

Kalistenika czyli aktywność fizyczna polegająca na ćwiczeniach z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.  Pozytywnie wpływa na układ krążenia kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Metoda znana od wieków, wykorzystywana często w trakcie lekcji wychowania fizycznego w szkołach.

Street Workout – tłumaczony dosłownie jako trening uliczny, to nic innego jak trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Pomocne w takich ćwiczeniach są różnego rodzaju drążki, poręcze, ławki oraz liny.

W Gliwicach pierwszy Street Workout czyli plac wyposażony właśnie w specjalne urządzenia do ćwiczeń, powstał w 2014 roku na Orliku przy ul. Jasnej 30. Przez długi czas był jedynym takim miejscem w Gliwicach. To właśnie tutaj uczył się oraz szlifował swoje umiejętności młody gliwiczanin (na zdjęciach poniżej), który w 2017 roku zdobył tytuł Wicemistrza Polski w Street Workout.

 W chwili obecnej w mieście znajdują się łącznie cztery place do Street Workout:

– Orlik przy ul. Jasnej

– skwer przy ul. Sadowej w Starych Gliwicach

– skwer w Bojkowie przy ul. Rolników – Park

– skwer w Brzezince przy ul. Łódzkiej/Olsztyńskiej/Gnieźnieńskiej/Rzeszowskiej

Dodatkowo na terenie siłowni zewnętrznej znajdującej się na skwerze Nacka przy ul. Toszeckiej ustawiono pojedyncze zestawy drążków do ćwiczeń.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych przeprowadził niedawno postępowanie przetargowe na wykonanie kolejnego tego typu obiektu. W ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok, mieszkańcy osiedla Kopernik zyskają dodatkowe miejsce do ćwiczeń. Na skwerze obok istniejącej siłowni zewnętrznej pomiędzy ul. Gwiazdy Polarnej i Syriusza ustawione zostaną urządzenia do streetworkout.

Postępowanie przetargowe ogłoszone w systemie „zaprojektuj wybuduj” ogłoszone z początkiem lutego, wyłoniło wykonawcę prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie oddana do użytku w sierpniu 2020r.