Przed nami ćwierćfinał

Poznaliśmy komplet ćwierćfinalistów 93. Mistrzostwach Polski w Tenisie – Fundacja Radan Gliwice Open 2019.

Niespodzianek zabrakło, a faworyci nadspodziewanie łatwo ogrywali przeciwników.

W turnieju mężczyzn najłatwiej miał rozstawiony w Gliwicach z numerem 1 Kacper Żuk (Legia Warszawa, sekcja tenisa), który w najlepszej ósemce znalazł się bez gry. Jego rywal, Marcin Gawron (STT Fakro Nowy Sącz), nie przystąpił do gry z powodu kontuzji mięśnia nogi, która sprawiła, że już w środę wycofał się także z rywalizacji deblowej. Mieszkający w Gliwicach czterokrotny indywidualny mistrz kraju miał większe ambicje, ale powrót na kort po rocznej przerwie okazał się bolesny.

Tylko jednego seta do awansu potrzebował z kolei najwyżej notowany polski junior Wojciech Marek. 18-letni tenisista Górnika Bytom prowadził z Piotrem Gryńkowskim (Fundacja Eurotenis Łódź, nr 4.) 6:1, po czym ubiegłoroczny finalista gliwickich MP zrezygnował z dalszej gry, uskarżając się na naciągniętą pachwinę.

– Czułem się dziś zdecydowanie lepiej na korcie niż w środę i byłem dobrze przygotowany taktycznie. Kluczem było dobre nastawienie i odważna gra od początku, wiedziałem, że przeciwnik lubi kombinacyjną, wolną grę i nie pozwalałem mu takiej prowadzić. Od połowy seta rywal już nie dobiegał, pozostaje mi życzyć mu szybkiego powrotu do zdrowia – podsumował bytomianin.

O półfinał Marek zmierzy się z o rok starszym Danielem Michalskim (Warszawski Klub Tenisowy Mera, nr 5.). Pogromca Michała Przysiężnego pewnie wypunktował 6:2, 6:3 Filipa Kolasińskiego (KT Legia).

Nie zmęczyli się też specjalnie pozostali faworyci – m.in. ubiegłoroczny mistrz Maciej Rajski (KT TENISWIL Warszawa-Wilanów) pozbawił złudzeń Macieja Ziombra (Górnik Bytom) 6:1, 6:1, a mistrz z lat 2013 i 2015 Paweł Ciaś (UKS Beskidy Ustroń) odprawił prawie 38-letniego weterana, Tomasza Bednarka (UKS Omega Smolec) 6:3, 6:3.

W rywalizacji singlistek wszystkie osiem spotkań były widowiskiem „do jednej bramki”. Faworytki – m.in. broniąca tytułu Marta Leśniak (SKT Promasters Szczecin, nr 2.), turniejowa „jedynka” Anastazja Szoszyna (WKS Grunwald Poznań) oraz kolejne rozstawione – oddały rywalkom w najgorszym przypadku trzy gemy. Bardziej postawiła się tylko Paulina Mattik (KT GAT Gdańsk), która Magdalenie Hędrzak (Górnik Bytom) w sumie urwała całe gemów sześć (2:6, 4:6).

W najlepszej ósemce są dwie nierozstawione juniorki z rocznika 2001 – oprócz gliwiczanki Hędrzak także Martyna Kubka (GKT Nafta Zielona Góra), która 6:2, 6:2 rozbiła Karolinę Jaśkiewicz (UKS Omega Smolec).

Gliwickie mistrzostwa rozgrywane są w ramach cyklu LOTOS PZT Polish Tour.

Aktualne rozstrzygnięcia we wszystkich konkurencjach oraz planowane wydarzenia na kortach możecie Państwo śledzić na stronie 93. Mistrzostw Polski w Tenisie w zakładkach Plan gier oraz Wyniki.