Wspólnie świętujmy niepodległość

11 listopada obchodzić będziemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości.

Gliwice jak co roku świętują ze wszystkimi mieszkańcami. Już 10 listopada o godz. 12:00 w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznej – wstęp wolny. Główne uroczystości rozpoczną się w sobotę 11 listopada, mszą świętą w intencji Ojczyzny, w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Około godz. 14:00 rozpocznie się przemarsz na plac Piłsudskiego gdzie uroczyście wzniesiona zostanie flaga państwowa. Odbędzie się także apel poległych i salwa honorowa. O godz. 15.15 nastąpi złożenie kwiatów ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920‒22 w parku Starokozielskim.

Tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano także koncerty. 10 listopada w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) o godz. 12.00 rozpocznie się Koncert Pieśni Patriotycznej współorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. 11 listopada do kościoła św. Barbary (ul. św. Barbary 2) na „Patriotyczne śpiewanie” zaprasza Tomasz Pasławski, gliwicki artysta. Początek wspólnego muzykowania o godz. 10.45. Na oba koncerty wstęp jest wolny.

Największa impreza artystyczna z okazji Święta 11 Listopada odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55‒57). W sobotę o godz. 18.00 rozpocznie się koncert „Warszawski Lutosławski”. Magda Navarette i Piotr Steczek wykonają zapomniane utwory Lutosławskiego, które tworzył w latach 50. i 60. pod pseudonimem „Derwid”. Walce, fokstroty, tanga – to będzie niesamowita podróż w czasie, na popołudniowe „fajfy” i potańcówki. Informacje o biletach są dostępne w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

Organizatorem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego oraz koncertów w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II i Teatrze Miejskim w Gliwicach jest Miasto Gliwice.

(źródło: UM Gliwice)