Historia

Zespół zabudowań Radiostacji został wybudowany w 1935 roku. Radiostacja została wyposażona w nadajniki zapewniające odbiór fal radiowych na terenie całej Europy,       a nawet Ameryki Północnej.
31 sierpnia 1939 roku gliwicka radiostacja stała się miejscem prowokacji poprzedzającej wybuch II wojny światowej. Po wojnie zespół obiektów był własnością Telekomunikacji Polskiej.
7 lutego 1964 roku zespół zabudowań Radiostacji został wpisany do rejestru Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W 2002 roku całość zespołu zabudowań odkupiła Gmina Gliwice, a w 2005 roku utworzono Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, które funkcjonuje do dzisiaj.
Maszt Radiostacji jest obiektem wolnostojącym o wysokości 110,7 m. Wykonany jest   z modrzewiowego drewna. Wieża antenowa stanowi najwyższą drewnianą konstrukcję na świecie, jest unikatowym obiektem w swojej klasie.
W 2009 roku rozpoczęła się modernizacja terenu wokół Radiostacji. Całość prac nadzorował Miejski Zarząd Usług Komunalnych.
W 2010 roku Miejski Zarząd Usług Komunalnych otrzymał za modernizację terenu wokół Radiostacji nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.
W 2012 roku zadanie „Zagospodarowanie ternu wokół Radiostacji w Gliwicach – zadanie w ramach projektu Rewitalizacja Radiostacji Gliwice EU” otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Newsletter
Polecamy

Projekt, wykonanie i hosting: gtk.pl